Covid 19 - Procedury

covid

Ibuk Libra

Libra Ibuk

...

 15mapa

Aktualności

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy WykletychW dniu 1 marca 1951 roku w podziemiach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie został zamordowany, strzałem w tył głowy, pułkownik Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, ostatni dowódca IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, skazany w dniu 14 października 1950 roku na pięciokrotną karę śmierci i 30 lat więzienia. Wyrok śmierci otrzymali także Jego podkomendni. Data Jego śmierci jest obchodzona jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

3 maja 2007 r. Łukasz Ciepliński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP. Hasło Żołnierze wyklęci pojawiło się po raz pierwszy w roku 1992, gdy Liga Republikańska zatytułowała tak swoją niewielką wystawę poświęconą tym, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, ale ruszyli do lasu walcząc dalej, nie godząc się z nowym komunistycznym porządkiem. Ścigani, ukrywający się i walczący w imię Ojczyzny, o której marzyli podczas ciemnej nocy okupacji. Schwytani, torturowani, rzadko kiedy wyrzekali się swoich ideałów. Skazywani na długoletnie więzienie i karę śmierci z honorem żołnierza przyjmowali ferowane wyroki. Po śmierci skazani na potępienie i milczenie. Dziś przywracani pamięci.

W Bibliotece Pedagogicznej w Pajęcznie przygotowaliśmy okolicznościową wystawę materiałów bibliotecznych. Zachęcamy do wypożyczeń książek, filmów dokumentalnych i innych materiałów związanych z historią Żołnierzy Wyklętych.

  1. Żołnierze wyklęci - filmy
  2. Żołnierze wyklęci - wydawnictwa zwarte

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych   Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych   Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych   Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych   Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych   Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych   Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych

Zapraszamy!